HISTORIA

źródło: wikipedia.com

Szewce (niem. Schebitz) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, w gminie Wisznia Mała, na północ, w odległości 3 km, od Wrocławia. Jedna ze stacji pociągów osobowych na trasie kolejowej Wrocław – Poznań.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie wrocławskim.We wsi funkcjonuje zespół szkół. Gimnazjum Publiczne w Szewcach założone zostało 1 września 1999 roku a z dniem 1 września 2005 roku zostało połączone ze Szkołą Podstawową tworząc Zespół Szkół w Szewcach.

Nazwy miejscowości
1322r. – Szewecz
1396r. – Schebicz
1739 r. – Schabitz
poł. XVIII w. – Schebitz
1795 do 1937 r. – Schegitz
Nazwa niemiecka jest zniekształconym zapisem fonetycznym nazwy pierwotnej, pochodzącej prawdopodobnie od wyrazu szewc.

Historia

Wieś wzmiankowana już w 1322 r.

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisany jest:

Kościół parafialny pw. św. Anny:

W pierwszej połowie XIV w. wzniesiono tu kościół, który został przebudowany w XVIII w. Zmieniono wtedy sklepienie prezbiterium na krzyżowe, przekształcono okna i przypory, po stronie zachodniej i północnej powstały dwa ostrołukowe portale o bogatym, lecz nieco ludowym wystroju. Wzniesiono rokokową ambonę. Do dziś zachowały się pochodzące z XIV w. fragmenty wieży (dolna jej część) zbudowane z cegły i ciosów kamiennych. Jest to kościół jednonawowy, oskarpowany na narożach. We wnętrzu znajduje się barokowy ołtarz z początku XVIII w. z obrazem św. Anny, patronki kościoła pędzla F. A. Schefflera z 1740 roku oraz renesansowa chrzcielnica z początku XVII w.

Kościół parafialny pw. św. Anny w Szewcach wpisany jest do rejestru zabytków pod nr 1209 decyzją z dn. 15 XII 1964 r.

Inne zabytki:

Dom dróżnika: wybudowany został ok. 1856 roku wraz z budową linii kolejowej Wrocław-Poznań, znajdujący się za mostem nad Widawą. Dopiero kilkanaście lat później, w roku 1873 powstała we wsi stacja kolejowa.

 

PIERWSZA HISTORYCZNA WZMIANKA O WSI SZEWECZ

FOTOGRAFIE ARCHIWALNE I WSPÓŁCZESNE: